RCS Systemy Komputerowe 2 S.J.

Aktualności

Mac Pro to nie kosz. To zasobnik z energią dla TIE Fightera !!!

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 18:28

W czerwcu ubiegłego roku, podczas konferencji WWDC, Apple zaprezentowało nowy komputer  z rodziny Mac Pro. Słowo „nowy” nie oznaczało w tym wypadku odświeżenia podzespołów, ale zupełnie nową konstrukcję i nową filozofię komputera przeznaczonego dla użytkownika profesjonalnego. Już wówczas wiele osób zaczęło z niecierpliwością wyczekiwać możliwości nabycia Maca Pro, który starszym użytkownikom Macintosha kojarzył się z nieco legendarnym dziś PowerMac G4 Cube.

ed02e090

  (więcej…)

iMac “budżetowy” – nowa propozycja Apple, nie tylko dla edukacji.

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 10:32

Tuż przed konferencją Apple dla developerów, która odbyła się 2 czerwca, pojawiły się prognozy analityków rynkowych, dotyczące spodziewanych nowych produktów Apple. Jeden z nich – Ming-Chi Kuo (agencja KGI) prognozował, iż końcem czerwca Apple zaprezentuje nowego, tańszego iMaca. Podobnie jak większość osób zainteresowanych nowymi produktami Apple spodziewałem się, iż będzie to nowy iMac o lepszych parametrach i niższej niż dotychczas cenie. Prognoza Ming-Chi Kuo okazała się prawdziwa, choć trochę zaskoczyła.

gallery_3_2256

Zupełnie bez rozgłosu w ofercie Apple pojawił się nowy iMac w nowej, niższej cenie 4699 zł za wersje podstawową. Tym co jest wspólne z dotychczasową oferta iMaców, to ekran panoramiczny o przekątnej 21.5″ oferujący rozdzielczość 1920×1080, kamera iSight oraz całe bogactwo portów na urządzenia zewnętrzne. Wnętrze noweg iMac’a to już jednak zupełnie „nowa” konstrukcja. Komputer posiada procesor Intel i5 1.4 GHz z technologią Turbo Boost do 2.7 GHz. Za obraz odpowiedzialny jest układ graficzny Intel HD 5000. Nowy iMac posiada także 8 GB pamięci RAM (LPDDR3 1600 MHz). W podstawowej konfiguracji komputer wyposażono w dysk twardy o pojemności 500 GB, jednak opcjonalnie można komputer rozbudować o większy dysk o pojemności 1 TB, SSD 256 GB lub w napęd Fusion Drive 1TB.

Ports

Pozornie oferta ta może wydawać się nieco dziwna. Nowy iMac jest tańszy, jednak jego parametry techniczne są także nieco słabsze. Zastanawiać może też fakt, iż ten nowy iMac nie posiada możliwości rozbudowy pamięci RAM, gdyż 8 GB w jakie go wyposażono, jest na stałe przylutowane na płycie głównej.  Ale czy to naprawdę jest aż tak ogromna wada ?

 

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba się zastanowić nad tym, do kogo adresowany jest nowy iMac. Jego parametry techniczne oraz cena wskazują, iż jest to sprzęt przewidziany głównie na rynek edukacyjny, a także jest świetną propozycją dla mniej wymagających użytkowników domowych i niewątpliwie będzie świetnie się sprawdzał jako komputer biurowy. Jeśli spojrzeć na niego przez pryzmat właśnie takich odbiorców, 8 GB pamięci RAM jest ilością w zupełności zaspokajającą potrzeby uczniów, studentów, użytkowników domowych i biurowych, a ja osobiście nie sadzę, by tacy użytkownicy odczuli nagłą potrzebę posiadania większej ilości pamięci RAM. Także jego karta graficzna bez trudu „odnajdzie się” w typowych szkolnych, domowych i biurowych zadaniach. Ktoś może zapytać – „A procesor ? Tylko 1.4 GHz ?”.

 iMac

Rzeczywiście, patrząc na suche cyferki wydaje się to niewiele. Ale spójrzmy na ten komputer z nieco innej perspektywy. Spójrzcie na niego jak na MacBooka Air w obudowie iMac’a.  Przecież parametry nowego, najtańszego iMac’a jednoznacznie wskazują, że jest to bliźniacza konstrukcja MacBooka Air. Czy można powiedzieć, że MacBook Air nie radzi sobie w domowych zastosowaniach z powodu procesora 1.4 GHz ? Z cała pewnością nie. I tak też należy patrzeć na najtańszego w ofercie iMaca. Jest to budżetowy komputer o możliwościach MacBooka Air, wiekszym ekranie i większych niż Air możliwościach w zakresie podłączenia dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Stanowi idealne uzupełnienie oferty Apple, lokując się między Mac Mini, a dotychczasową propozycja iMac’a. To sprawia, iż w mojej ocenie powinien bardzo zainteresować głównie rynek edukacyjny, gdyż oszczędności związane z niższą cena komputera nie są jedyne.  Kupując nowego iMac’a będzie można liczyć na to, iż będzie on miał mniejsze zapotrzebowanie na prąd, co z pewnością ucieszy także białe misie polarne, z trwoga patrzące na topniejące lodowce Arktyki.

Desktop2

 

Microsoft Office dla iPada

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 12:54

Pogłoski o mającym się pojawić „lada dzień” pakiecie Microsoft Office w wersji na iPada pojawiały się już w 2012 roku. Między innymi dziennik „The Daily” informował, że Office już „wkrótce” trafi do AppStore. Na potwierdzenie swoich informacji opublikowano także zdjęcie iPada z uruchomionym testowo pakietem biurowym Microsoft.

Jednak to „wkrótce” trwało dosyć długo, bo pakiet do oficjalnej dystrybucji trafił dopiero 27 marca 2014 roku, a wiec po dwóch latach od informacji w „The Daily”. Mając na uwadze niezwykłą popularność Office, warto się mu przyjrzeć i zastanowić, czy warto go kupić.

 Office

(więcej…)

iPad Air czy iPad Mini, trudny wybór….

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 08:47

W październiku ubiegłego roku Apple zaprezentowało dwa modele iPadów, skierowane do rożnych odbiorców. Od czasu pamiętnej prezentacji pierwszego iPada (niespełna 4 lata temu) urządzenie to przeszło wielką przemianę. Rekomendowane początkowo jako urządzenie przeznaczone głownie do prezentacji treści, stało się z czasem wygodnym i niezwykle mobilnym narzędziem do ich tworzenia. Apple jednak postanowiło pójść dalej i dwa lata temu wprowadziło na rynek iPada Mini, zmuszając nabywców do zastanowienia się który iPad będzie rozwiązaniem optymalnym – iPad Mini czy iPad 4.Wówczas taki wybór było łatwiej podjąć, gdyż iPad Mini był wolniejszy od swego starszego i większego brata, a przede wszystkim to, czego mu najbardziej brakowało zdaniem użytkowników, to ekranu wysokiej rozdzielczości typu Retina. Osoby używające iPada w codziennej pracy decydowały się najczęściej na iPada 4, posiadającego ekran o przekątnej 9.7” typu Retina, natomiast klienci poszukujący wygodnego i mobilnego narzędzia, umożliwiającego dostęp do internetu i niezbyt często wykorzystujący iPada do mniej zaawansowanych prac, decydowali się najczęściej na iPada Mini z ekranem o przekątnej 7.9”.

 ipads

(więcej…)

Wacom Intuos Pro

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 12:30

Wacom Intuos Pro – jak znienawidziłem swoją myszkę

Odkąd sięgam pamięcią, z tabletami piórkowymi kojarzyła mi się tylko jedna firma – Wacom. Nie jestem profesjonalnym rysownikiem, jednak czasem lubię sobie coś porysować – tak sam dla siebie.  Zazwyczaj używałem do tego celu myszki, jednak efekt najczęściej był odmienny od tego którego oczekiwałem, a proces rysowania był zazwyczaj drogą przez mękę. Nawet najlepszej myszce daleko do precyzji ręki, ołówka i tradycyjnej kartki.

Wacom od dawna posiada w swojej ofercie tablety piórkowe, starając się dążyć do tego, by elektronika zastąpiła ołówek, kartkę i … nie, ręka nadal powinna być ludzka.

intuosPro

(więcej…)

Zaparaszamy na Apple Learning Tour

Autor: Dorota, data dodania: 12:00

Apple Learning Tour

Szanowni Państwo,

Studiowanie i uczenie się w dzisiejszych czasach może być ekscytujące. A nauczyciele mają do dyspozycji narzędzia, o jakich mogli dotąd tylko marzyć.

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium z serii Apple Learning Tour, które w tym roku odbędzie się w Sopocie. Spotkanie to poświęcone będzie zastosowaniom technologii w procesach nauczania i przyswajania wiedzy.

(więcej…)

Zaczynamy…

Autor: Dorota, data dodania: 14:20

Pracujemy ze sprzętem, kochamy sprzęt… i uwielbiamy o nim opowiadać! Dlatego postanowiliśmy zaprosić do współpracy blogerów oraz innych sprzętowych maniaków i rozpocząć prowadzenie bloga, na którym chcemy się z Wami dzielić przemyśleniami na temat nowości produktowych, ich możliwości, zastosowania, zalet czy wad. Tu również będziemy informować o wszelkich kwestiach naszym zdaniem interesujących lub istotnych.

Zapraszamy do śledzenia naszych wpisów :)

Zespół RCS

 

współpracujemy