RCS Systemy Komputerowe 2 S.J.

iPad Air czy iPad Mini, trudny wybór….

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 08:47

W październiku ubiegłego roku Apple zaprezentowało dwa modele iPadów, skierowane do rożnych odbiorców. Od czasu pamiętnej prezentacji pierwszego iPada (niespełna 4 lata temu) urządzenie to przeszło wielką przemianę. Rekomendowane początkowo jako urządzenie przeznaczone głownie do prezentacji treści, stało się z czasem wygodnym i niezwykle mobilnym narzędziem do ich tworzenia. Apple jednak postanowiło pójść dalej i dwa lata temu wprowadziło na rynek iPada Mini, zmuszając nabywców do zastanowienia się który iPad będzie rozwiązaniem optymalnym – iPad Mini czy iPad 4.Wówczas taki wybór było łatwiej podjąć, gdyż iPad Mini był wolniejszy od swego starszego i większego brata, a przede wszystkim to, czego mu najbardziej brakowało zdaniem użytkowników, to ekranu wysokiej rozdzielczości typu Retina. Osoby używające iPada w codziennej pracy decydowały się najczęściej na iPada 4, posiadającego ekran o przekątnej 9.7” typu Retina, natomiast klienci poszukujący wygodnego i mobilnego narzędzia, umożliwiającego dostęp do internetu i niezbyt często wykorzystujący iPada do mniej zaawansowanych prac, decydowali się najczęściej na iPada Mini z ekranem o przekątnej 7.9”.

 ipads

W ubiegłym roku Apple postanowiło jednak “ułatwić” nam dokonanie wyboru właściwego iPada, a ja poczułem się jak osiołek z bajki Aleksandra Fredy:

 

“Osiołkowi w żłobie dano, w jednym owies, w drugim siano.”

 

Duży iPad Air wyposażony w nowy procesor A7 stał się cieńszy i lżejszy, zyskując na mobilności, bez konieczności rezygnacji z komfortu pracy. Trzymanie poprzednich, dużych iPadów przez dłuższy okres czasu w jednej ręce było mało wygodne i kończyło się często bólem nadgarstka. iPad Air nie męczy już tak ręki jak jego poprzednicy, dzięki znacznie mniejszej masie.

iPad Air

 

Oczekiwania co do wersji iPada Mini były oczywiste. Osoby interesujące się wszelkimi plotkami związanymi z kolejną jego edycją były pewne, że pojawi się w nim ekran typu Retina oraz procesor A6, pochodzący z iPada 4. Taka konstrukcja iPada Mini zachowałaby różnice pomiędzy iPadem Air, a iPadem Mini. Apple jednak zdecydowało się pójść znacznie dalej – nowy iPad Mini nie tylko zyskał oczekiwany ekran typu Retina, ale także szybki procesor – dokładnie taki sam jak iPad Air. De Facto stał się on prawdziwą miniaturą iPada Air. Jeśli porównać osiągi iPada Air i iPada Mini z ekranem Retina, różnice w wydajności są znikome i dla większości użytkowników praktycznie nie do zauważenia.

Ta znikoma różnica w prędkości wynika tylko i wyłącznie z nieco niższego traktowania procesora w iPadzie Mini (iPad Air 1.4 GHz i iPad Mini 1.3 GHz).

iPadGeekbench

Wyniki testów wydajności programem Geekbench. Wyższy wynik oznacza większą wydajność.

 

Jeśli przyjrzeć się danym podawanym przez producenta, obydwa tablety powinny oferować mniej więcej ten sam czas pracy – około 10 godzin. Praktyka jednak w tym wypadku przemawia zdecydowanie na korzyść iPada Air. Jak wykazały testy brytyjskiego portalu „Which?”, zajmującego się nowoczesnym technologiami, iPad Mini idealnie mieści się w czasie podawanym przez producenta, natomiast iPad Air potrafi pracować na baterii jeszcze dłużej.

 

iPadbat

Wyniki testów wydajności baterii, przeprowadzonych przez portal Which?

Tak wiec Apple zaoferowało nam dwa tablety o bardzo zbliżonych osiągach, w praktyce różniących się głównie rozmiarem. Warto się wiec zastanowić, którego z nich wybrać.

Zawsze uważałem, że podstawą udanego zakupu jakiegokolwiek urządzenia jest dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb i sposobu jego wykorzystania. Także kupno iPada należy rozpocząć od odpowiedzi na kilka istotnych pytań, dzięki czemu z pewnością będzie on udany.

 

Do czego potrzebny mi jest iPad.

 

Użytkownikom wykorzystującym iPada do pracy, jako mobilne uzupełnienie, bądź nawet zamiennik komputera, zdecydowanie wygodniej jest rysować, pisać czy też przygotowywać zdjęcia na iPadzie Air, niż na jego mniejszym bracie. Jeśli jednak planujemy wykorzystywać iPada głównie jako wygodną i mobilną platformę do internetu, a czasem też wykorzystywać go do pracy, to iPad Mini będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że przy jego pomocy da się zrobić dokładnie to samo co na iPadzie Air- to w końcu ten ciągle ten sam iPad, tylko nieco mniejszy.

 

Miejsce użytkowania.

 

iPad który w swoim założeniu jest urządzeniem bardzo mobilnym, dystansuje pod tym względem każdy komputer przenośny. Jednak jeśli zastanowić się tylko nad tym, który z dostępnych iPadów jest bardziej mobilny, zwycięzcą jest iPad Mini. Apple poprawiło parametry iPada Air- stał się cieńszy i lżejszy, jednak nadal jest to urządzenie, które najwygodniej trzymać w dwóch rękach. Oczywiście w trakcie jego użytkowania często pojawiają się sytuacje, gdy będziemy go trzymać w jednej ręce, ale nie jest to najwygodniejszy sposób jego trzymania, o czym prędzej czy później przypomną Wam Wasze nadgarstki. Ciężko na nim pisać dłuższe teksty trzymając go w powietrzu, przy założeniu, że dłuższe teksty to takie, które mają więcej niż mieści kartka formatu A4. Jest za to bardzo wygodny, gdy położymy go na stole i będziemy pisać. Większy rozmiar ekranu procentuje w tym wypadku większymi i wygodniejszymi klawiszami ekranowymi, a dowodem na to jest choćby ten wpis, który w całości powstał na iPadzie :)

 

Gdy jednak planujecie używać iPada będąc głównie w ruchu, iPad Mini stanowi zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Równie wygodnie pisze się na nim, trzymając go w jednej, bądź dwóch rękach, gdy nie ma możliwości położenia go na stole. Bardzo często używam iPada podczas spacerów z psem do przeglądania internetu czy też choćby po to, aby odpowiedzieć na zaległą pocztę. Gdy miałem możliwość porównania Air’a i Mini podczas spaceru z psem to stwierdziłem, że Mini w ruchu jest po prostu doskonały. Wygodniejszy niż iPhone ze względu na wielkość ekranu i bardziej poręczny niż Air ze względu na rozmiar i masę. Gdybym miał potrzebę używania iPada głównie będąc w ruchu, bez zastanowienia wybrałabym Mini.

MiniHand

iPad to nie tylko urządzenie służące do przeglądania internetu i prowadzenia korespondencji elektronicznej, ale także bardzo wygodna platforma zapewniająca nam rozrywkę. I w tej kategorii, głównym wyznacznikiem będzie wielkość ekranu. Zdecydowanie lepiej ogląda się filmy na iPadzie Air. Dodatkowo Air w moim odczuciu nieco lepiej odtwarza dźwięk. Z kolei iPad Mini lepiej sprawdza się w przypadku korzystania z nawigacji, gdyż nie zasłania nam pół szyby w samochodzie.

 

Nad czym warto się jeszcze zastanowić

 

Bardzo często spotykam się z pytaniem czy kupować iPada w wersji WiFi + Cellular czy tylko wersję WiFi. Pytanie jak najbardziej celne, zważywszy na różnice w cenie. Jeśli jesteście pewni, że będziecie używać iPada tylko w zasięgu sieci WiFi, możecie kupić taką wersje. Ale czy jesteście pewni, że nie odczujecie potrzeby wyjścia z nim w plener, tam gdzie nie ma zasięgu WiFi? Nie oszukujcie się, prędzej czy później iPad w dowolnej wersji stanie się nieodłącznym towarzyszem waszego codziennego życia, a wtedy bardzo odczujecie potrzebę posiadania możliwości łączenia się z internetem w dowolnej chwili.

 

Bardzo interesującą propozycją jest też możliwość użycia karty Aero2 w iPadzie Air i iPadzie Mini, dzięki czemu do końca 2016 roku będzie można się korzystać z darmowego internetu. By jednak cieszyć się darmowym internetem, należy kartę Aero2 przystosować do pracy w iPadzie. Karta SIM dostarczana przez operatora Aero jest w formacie Mini SIM taka jak do większości telefonów komórkowych. iPad jednak obsługuje dużo mniejszą kartę formatu Nano SIM i standardowa karta Aero2 zwyczajnie się nie zmieści. Przystosowanie karty Aero2 do pracy w iPadzie polega na jej przycięciu do odpowiedniego formatu. Taką usługę oferuje większość punktów sprzedaży i serwisów telefonów komórkowych. Koszt takiego przycięcia nie jest duży lecz z pewnością warto. Jeśli ktoś ma odwagę, może sobie sam w warunkach domowych przyciąć kartę nożyczkami w oparciu o popularne w internecie schematy. Choć nie jest to szczególnie trudne należy mieć świadomość, że zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia karty.

 Aero2

Owszem, można w iPhonie stworzyć sobie HotSpot i poprzez niego mieć łączność z internetem, ale poczynione oszczędności przy zakupie iPada bardzo szybko znikną- bateria w telefonie tak szybko się rozładowuje, że ładowarka stanie się waszym ukochanym, nieodłącznym przedmiotem codziennego użytku… a ciągłe ładowanie baterii niestety nie służy jej żywotności.

 

Czasem w fachowej literaturze można się spotkać z opinią, że iPad Mini posiada gorszy wyświetlacz niż iPad Air, a kolory są mniej naturalne. Warto jednak pamiętać o tym, że stwierdzono to na podstawie testów wykonanych przy pomocy precyzyjnych narzędzi pomiarowych, a w codziennym użytkowaniu nawet osoby o ponadprzeciętnych wzroku nie maja szans zauważyć owych „przekłamań” kolorów.

Podsumowanie

iPad Air jest tabletem który dzięki większemu ekranowi lepiej sprawdza się w pracy. Jeśli planujecie właśnie przy pomocy iPada realizować cześć swoich zdań zawodowych, które dotychczas robiliście na komputerze, zdecydowanie kupujcie Air’a, który znakomicie sprawdza się zarówno jako platforma do internetu, jak i do pracy.

Jeśli iPad ma być głównie mobilnym uzupełnieniem waszego komputera, towarzyszem wycieczek i wyjazdów oraz urządzeniem przy pomocy którego czasem będziecie chcieli popracować, z czystym sumieniem polecam iPada Mini.

atl-service.kiev.ua
nikolasgeekfinder.wordpress.com
Альфастрахование отзывы осаго

współpracujemy