RCS Systemy Komputerowe 2 S.J.

Microsoft Office dla iPada

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 12:54

Pogłoski o mającym się pojawić „lada dzień” pakiecie Microsoft Office w wersji na iPada pojawiały się już w 2012 roku. Między innymi dziennik „The Daily” informował, że Office już „wkrótce” trafi do AppStore. Na potwierdzenie swoich informacji opublikowano także zdjęcie iPada z uruchomionym testowo pakietem biurowym Microsoft.

Jednak to „wkrótce” trwało dosyć długo, bo pakiet do oficjalnej dystrybucji trafił dopiero 27 marca 2014 roku, a wiec po dwóch latach od informacji w „The Daily”. Mając na uwadze niezwykłą popularność Office, warto się mu przyjrzeć i zastanowić, czy warto go kupić.

 Office

Ciężko polemizować ze stwierdzeniem, iż Office w wersji na komputery był wyznacznikiem pewnego standardu i brak jego odpowiednika dla użytkowników iPada stanowił dosyć poważne ograniczenie, które podważało trochę teorię o rozpoczęciu tzw. ery Post-PC. Od marca 2014 roku możemy jednak cieszyć sie na iPadzie trzema podstawowymi aplikacjami Office i dodatkiem w postaci programu do notatek OneNote. Jakimi możliwościami dysponuje proponowany pakiet Microsoftu i czy rzeczywiście jest on w stanie skłonić niektórych użytkowników iPada do porzucenia komputera na rzecz tabletu?

 

Microsoft Word

Ten świetny edytor tekstu jest niezastąpionym programem w biurach. Choć posiada darmową konkurencje i wiele tekstów można z powodzeniem napisać przy pomocy tych darmowych, a często i systemowych narzędzi, w biurach zawsze musi być zainstalowany Microsoft Word. Ten w wersji na iPada zdaniem Microsoftu niczym nie różni się w funkcjonalności od swojego odpowiednika przeznaczonego na komputery. Jak wynika z „metryczki” programu, wersja na iPada jest  stuprocentowo zgodna z wersją komputerową, zachowując formatowanie, czcionki, komentarze i wszelkie inne ustawienia edytowanego dokumentu. Wygody dopełnia też wzorowa współpraca z chmurą Microsoftu, która od kilku tygodni nazywa się OneDrive (wcześniej SkyDrive) i działa bez problemu na komputerach PC i Mac. Zapisując edytowany dokument w chmurze, mamy do niego błyskawiczny dostęp zarówno z tabletu, jak i innego komputera. Z moich obserwacji wynika, że ewentualne poprawki nanoszone w dokumencie, bardzo szybko trafiają do jego wersji w chmurze Microsoftu.

Duże wrażenie zrobiło na mnie bogactwo funkcji do edycji tekstu, jakie ma wersja na iPada. Mamy do dyspozycji większość funkcji znanych z desktopowego Worda, a więc:

  • Kilkadziesiąt fontów do dyspozycji, wraz z możliwością ich skalowania. Word posiada swoje własne fonty, ale bez problemów korzysta także z systemowych fontów iOS.
  • Możliwość formatowania tekstu (pogrubienie, pisanie kursywą, podkreślenie, przekreślenie tekstu), a także jego indeksowania (indeks górny i dolny). Całości dopełnia też 15 efektów jakich możemy użyć na edytowanym tekście (np. efekty cieniowania, tłoczenia, lustrzane odbicie).

2014-03-27 20.38.19

  • Możemy oczywiście zmienić także kolor edytowanego tekstu, przy czym do dyspozycji dostajemy nie tylko paletę podstawową barw, ale mamy możliwość do niemal dowolnego zdefiniowania wybranego koloru.
  • Wyróżnienie tekstu (marker) w 15 kolorach.
  • Podobnie jak w wersji desktopowego Worda, można justować tekst (do prawego lub lewego marginesu, do środka lub wyrównanie tekstu).
  • Możliwość ustalenia odległości miedzy wierszami.
  • Tworzenie list zarówno punktowych jak i numerycznych.
  • Możliwość użycia zdefiniowanych stylów edycji.

Word w wersji na iPada posiada także możliwość wstawiania obiektów do edytowanego tekstu, a mogą to być tabele, obrazy (np. zdjecia zapisane w rolce aparatu iPada), zdefiniowane kształty (linie, strzałki, figury geometryczne), dodatkowe pola tekstowe, hiperłącza i przypisy.

2014-03-27 20.38.23

 

W trakcie edycji mamy również możliwość ustawienia orientacji strony, jej rozmiaru, marginesów, numerowania, stopki i nagłówka.

Dla użytkowników współpracujących z innymi nad tekstem, cenną będzie także możliwość wspólnego edytowania tekstów z wskazaniem poprawek naniesionych przez innych użytkowników oraz możliwością zablokowania wybranym osobom możliwości edycji (uzyskują oni wówczas tylko możliwość podglądu edytowanego tekstu). Sporządzone dokumenty można zapisywać nie tylko w chmurze Microsoftu, ale także tylko na iPadzie.

 2014-03-27 20.38.33

Na koniec wspomnę jeszcze o świetnie działających narzędziach do sprawdzania pisowni oraz korekty wprowadzanego tekstu. Word na iPada jest niewątpliwą perełką, z której Microsoft naprawdę może być dumny.

Aby nie było tak cukierkowo, użytkownicy wspominają, iż czasem Word na iPadzie miewa problem z poprawnym otworzeniem dokumentów stworzonych przy pomocy innych programów. Rzecz jest o tyle dziwna, że Word na komputerze stacjonarnym radzi sobie z takimi dokumentami, natomiast ten w wersji na iOS owszem otwiera, ale może mieć problemy z formatowaniem tekstu lub właściwym położeniem załączonej do dokumentu grafiki. Czy to wina Microsoftu czy producentów innych programów ? Ciężko stwierdzić.

Excel

O ile Word niewiele ustępuje swojemu komputerowemu odpowiednikowi, w przypadku Excela różnica ta jest już bardziej zauważalna. Excel na iPada jest nadal świetnym programem, jednak w odniesieniu do wersji na komputer został nieco okrojony. Microsoft pozostawił mu podstawowe funkcje związane z edycją tekstu w komórkach, tworzeniem formuł i wykorzystaniem funkcji matematycznych, statystycznych, inżynierskich i na bazach danych. Niewątpliwie na uwagę zasługuje wygoda pracy, porównywalna z komputerową wersją tej aplikacji. Mocną stroną Excela na iPadzie jest prostota w tworzeniu i edycji wykresów (w tym także wykresy 3D) – każdy kto często korzysta z tej funkcji będzie naprawdę zadowolony z jego iPadowej wersji.

2014-03-27 20.38.52

Niestety próżno tu jednak szukać makr i bardziej zaawansowanych funkcji, co sprawia że iPad nie wszystkim będzie w stanie zastąpić komputer gdy trzeba będzie skorzystać z Excela.

 

PowerPoint

Nie jest to mój ulubiony program do tworzenia prezentacji zarówno na komputerze jak i na iPadzie. Osobiście zdecydowanie bardziej wolę Keynote od Apple. PowerPoint w wersji na iPada oferuje analogiczne funkcje jak jego desktopowy odpowiednik, a użytkownik dostaje do swojej dyspozycji około 40 efektów przejść slajdów i blisko 30 styli do zdjęć oraz ponad 20 różnych możliwości ich cieniowania. Sporządzenie prezentacji jest proste i chyba wygodniejsze niż na komputerze. Przy użyciu PowerPointa w wersji na iPada, bez większego kłopoty można przygotować bardzo ciekawą i atrakcyjną prezentację.

IMG_0370

 

One Note

To bardzo ciekawa propozycja Microsoftu na podręczny notes. Co prawda aplikacji tego typu jest naprawdę sporo, zarówno na iOS jak i na OS X, a nawet systemowy Notes od Apple sprawuje się bardzo przyzwoicie. Jednak One Note to nie tylko możliwość sporządzania w nim notatek tekstowych, ale także umożliwia on dodawanie do nich zdjęć, łączy, tabeli, oznaczania kart kolorami czy tworzenie z notatek oddzielnych kart. Jeśli ktoś uważa, że systemowy Notes to za mało, One Note jest idealną propozycją, a co ważne – aby cieszyć się z pełni jego możliwości nie trzeba mieć wykupionej subskrypcji. Jest więc zupełnie darmowy.

IMG_0371

 

Czy nastała era Post PC ?

Office na iPada składa się z bardzo dobrych aplikacji, z których Microsoft może być dumny, a to nie wszystkie zalety tego pakietu. Olbrzymią zaletą jest współpraca wszystkich jego elementów z OneDrive. Całość sprawuje się naprawdę wzorowo i zapewne Office błyskawicznie stanie się takim samym wyznacznikiem standardu, jakim jest w wersji desktopowej. Potwierdzeniem tego faktu jest chociażby to, że w ciągu tygodnia pobrano aż 12 mln kopii. Jego pojawienie się nie sprawi, że nagle wszyscy zrezygnują ze swoich komputerów, ale potwierdza fakt, że iPad jest już naprawdę świetnym narzędziem do pracy, a nie tylko do rozrywki.

Aby w pełni cieszyć się możliwościami trzeba wykupić subskrypcję Office365, która na dzień dzisiejszy wynosi 42,99 zł/miesięcznie (5 komputerów i 5 tabletów) lub 29,99 zł/miesięcznie (1 komputer i 1 tablet). Bez wykupionej subskrypcji użytkownik może tylko przeglądać dokumenty bez możliwości ich edycji.

Nie powiem wam czy warto płacić za Office na iPada czy nie, bo musicie sami to ocenić, analizując swoje potrzeby. Jeśli piszecie kilka dokumentów miesięcznie, prowadzicie budżet domowy przy użyciu arkusza kalkulacyjnego i czasem chcecie zrobić prezentację dla znajomych, darmowe programy Apple w zupełności podołają temu zadaniu. Jeśli jednak potrzebujecie jak największej zgodności z komputerowym pakietem Office, a w dodatku musicie często wymieniacie dokumenty stworzone na komputerach Mac i PC oraz wspólnie z innymi je edytować, warto chyba zastanowić się nad skorzystaniem z Microsoft Office na iPada, a i tak pierwszy miesiąc subskrypcji dostajecie od giganta z Redmont gratis.

 

atl-service.kiev.ua
www.jp-seafoods.jp
Альфастрахование киев отзывы

współpracujemy