RCS Systemy Komputerowe 2 S.J.

Wacom Intuos Pro

Autor: Dominik Szmerek, data dodania: 12:30

Wacom Intuos Pro – jak znienawidziłem swoją myszkę

Odkąd sięgam pamięcią, z tabletami piórkowymi kojarzyła mi się tylko jedna firma – Wacom. Nie jestem profesjonalnym rysownikiem, jednak czasem lubię sobie coś porysować – tak sam dla siebie.  Zazwyczaj używałem do tego celu myszki, jednak efekt najczęściej był odmienny od tego którego oczekiwałem, a proces rysowania był zazwyczaj drogą przez mękę. Nawet najlepszej myszce daleko do precyzji ręki, ołówka i tradycyjnej kartki.

Wacom od dawna posiada w swojej ofercie tablety piórkowe, starając się dążyć do tego, by elektronika zastąpiła ołówek, kartkę i … nie, ręka nadal powinna być ludzka.

intuosPro

Intuos Pro – wygląd

Tablet piórkowy Wacom Intuos Pro jest adresowany do bardziej wymagających użytkowników i z tą myślą też został zaprojektowany. Oferuje sporą przestrzeń do rysowania, piórko z kilkoma końcówkami i funkcją rozpoznawania stopnia nacisku oraz kąta pochylenia. Tablet posiada też panel z przyciskami funkcyjnymi, które użytkownik może zdefiniować według własnych potrzeb lub skorzystać z całkiem dobrze przemyślanych ustawień fabrycznych. Wszystkie elementy zestawu  wykonane są bardzo solidnie i z wielką dbałością o szczegóły. Mnie osobiście zachwyciła podstawka do piórka, która wewnątrz posiada schowek na dziesięć końcówek do piórka „GripPen” oraz uchwyt ułatwiający ich wymianę. Takie detale świadczą o tym, że produkt został naprawdę dobrze przemyślany przez producenta.

Intuos Pro można podłączyć do komputera dwa sposoby- kabelkiem USB lub poprzez moduł bezprzewodowy. W tym celu na jednej z krawędzi tabletu umieszczono miejsce na baterię (bateria firmowa Wacom) oraz odbiornik USB który należy wpiąć do komputera. Tablet świetnie sprawuje się zarówno podczas pracy na kablu USB (wówczas bateria tabletu jest ładowana), jak i bezprzewodowo. Z moich testów wynika, że w pełni naładowana bateria bez problemu powinna zapewnić cały dzień pracy (a w nocy można ją ponownie naładować).

Podłączony do Macintosha tablet uaktywnia również funkcję rozpoznawania pisma odręcznego. W Panelu Kontrolnym pojawia się funkcja „Ink” i od tej pory możemy pisać na tablecie, a komputer stara się przetłumaczyć nasze pismo odręczne na drukowane. Można więc próbować pisać odręcznie adres stron www lub napisać maila, a komputer będzie się zamieniał pismo odręczne na drukowane. Można próbować, ale choć funkcja ta ma już kilkanaście lat i jest znana od czasów historycznego Apple Newtona, trzeba jednak nauczyć się kilku zasad pisania, które sprawią, że komputer rzeczywiście zacznie rozpoznawać pismo odręczne. Jednak jeśli poświęcimy chwilę na zrozumienie kilku prostych zasad, nasza codzienna praca będzie zdecydowanie wygodniejsza. Przy pomocy gestów wykonywanych piórkiem możemy także korzystać z kilku systemowych komend takich jak kopiowanie, wycinanie, wklejanie czy usuwanie tekstu. Trzeba jednak podkreślić, że funkcja ta nie radzi sobie z polskimi znakami narodowymi.

Gesty

Jeden symbol może zastąpić systemową komendę.

 

Aby jednak wykorzystać w pełni możliwości tabletu, trzeba poświęcić chwilę na zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania z płytki dołączonej do zestawu. Tu także duży plus dla producenta, gdyż program instalacyjny sprawdza aktualną wersję oprogramowania na serwerach Wacoma i instaluje najnowszą wersję dostępnego oprogramowania. Po zakończeniu instalacji pojawia się na naszym komputerze Bambo Dock, czyli panel oprogramowania Wacoma.

Bambo Dock stanowi miejsce, w którym przechowywane są skróty do aplikacji Wacoma, jakie użytkownik może sobie zainstalować, a jest ich naprawdę sporo. Począwszy od niewielkich programów służących do rysowania i korekcji zdjęć, a skończywszy na grach, które w rzeczywistości umożliwiają nam doskonalenie precyzji w posługiwaniu się piórkiem.  Dla wielu osób cennym dodatkiem będzie program Bamboo Paper, czyli podręczny notes. Jest cenny, gdyż posiada on także swój odpowiednik na iOS i dokumenty stworzone w notatniku na komputerze pojawiają się natychmiast na iPadzie.

 

BambooDock

Bambo Dock to „centrum aplikacji” firmy Wacom, umożliwiające mniej profesjonalne wykorzystanie tabletu. Bambo także świetnie współpracuje z Evernote,

 

Bardzo zaskoczył mnie fakt, iż tablet Wacoma może zupełnie zastąpić tradycyjną myszkę komputerową. Wydaje się to logiczne, bo po co podpinać do komputera dwa urządzenia sterujące. Jednak najważniejsze w tym jest to jak Intuos Pro realizuje to zadanie, a sprawdza się w tej roli znakomicie. Ekran komputera odwzorowany jest na powierzchni tabletu. Tym samym przesunięcie piórka nad np. lewy, górny róg tabletu sprawia, że kursor na ekranie komputera pojawia się lewym górnym rogu ekranu. Nie przesuwa się, tylko się pojawia. Początkowo miałem kłopoty z przestawieniem się na taki system pracy, lecz bardzo szybko go doceniłem. Tablet z piórkiem jest dużo szybszy w codziennej pracy niż myszka, a przy dużych monitorach może mieć to już wymierne znaczenie. Na piórku są dwa przyciski, jeden z nich zastępuje prawy przycisk myszy a drugi generuje podwójne kliknięcie lewym przyciskiem myszy. Dotknięcie piórkiem do tabletu wyzwala jedno przyciśnięcie lewego przycisku myszy. Uwierzcie, że po kilkunastu minutach nauki uznałem, iż myszka jest strasznie niewygodna.

Jeśli komuś nie odpowiada jednak piórko w roli urządzenia wskazującego, można użyć tabletu jako TouchPada rozpoznającego gesty i działającego analogiczne ja te wbudowane w każdego MacBooka.

 PTH651_InUse_255_RGB_LowRes

Bardzo przydatny w codziennej pracy jest także panel boczny tabletu, zawierający przyciski ExpresKey, za pomocą których możemy zdefiniować najczęściej używane funkcje systemowe lub programu w którym używamy tabletu. Można sobie przypisać tu funkcję kopiowania, wycinania, wklejania lub inne. Kolejnym ułatwieniem pracy jest  kółko Touch Ring, za pomocą którego można przewijać ekran, a w czasie pracy z programem graficznym można szybko przełączać się między poszczególnymi warstwami. Użytkownik ma możliwość niemal dowolnego zdefiniowania funkcji przypisanych do przycisków panelu ExpesKey.

Ring

Podczas używania EkspresKey, podgląd jego funkcji użytkownik ma na ekranie, dzięki czemu nie trzeba odrywać się od pracy.

 

Oczywiście tablet piórkowy to nie tylko urządzenie wskazujące. Intuos Pro to przede wszystkim urządzenie przeznaczone do rysowania i wszelkich prac związanych z grafiką. Ze sprawdzeniem tych możliwości miałem pewien problem, gdyż nie uważam się za rysownika czy grafika. Ale czy amatorowi może on ułatwić prace? Możliwości urządzenia są bardzo duże.  Powierzchnia robocza tabletu w rozmiarze M (22.4 cm na 14 cm) to naprawdę sporo miejsca do rysowania. Piórko rozpoznaje 2048 poziomów nacisku, co przy zastosowaniu większości programów graficznych daje olbrzymie możliwości tworzenia. Nie mniejsze znaczenie ma także funkcja rozpoznawania nachylenia piórka, co łatwo zauważyć wybierając jako narzędzie do rysowania choćby pędzel. Każdy, kto rysował tradycyjnymi przyborami, doskonale wie, że każde narzędzie inaczej „prowadzi się” po papierze (zresztą powierzchnia tabletu fakturą bardzo przypomina papier). Inne są odczucia przy rysowaniu ołówkiem, a inne przy rysowaniu długopisem czy pędzlem.  Aby móc odwzorować także ten aspekt twórczości, producent dołączył do zestawu 10 końcówek piórka, w tym giętką, sprężynową, miękkie i zwykłe. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników tabletu właściwe dobranie końcówki będzie miało istotne znaczenie dla końcowego efektu ich pracy, a ich ewentualna wymiana przy użyciu narzędzia ukrytego w stojaku na pióro zajmuje dosłownie chwilę. Mnie najbardziej przypadła do gusty końcówka sprężynowa, która bardzo mi przypominała rysowanie długopisem.

Precyzyjne końcówki piórka i duża czułość tabletu sprawiła, że korekta zdjęć, detali i retusz przestał być dla mnie wyzwaniem, a stało się zwykłym zajęciem dokładnie tak, jakbym te same zadania realizował na papierowym wydruku.  Nawet mój 9-letni syn bez trudu przerobił Mona Lisę w Jacka Sparrowa i muszę przyznać, że jemu nauka używania tabletu Wacoma zajęła zdecydowanie mniej czasu niż mnie.

MyDoodle

Długo zastanawiałem się nad tym, jak sprawdzić możliwości rysowania przy pomocy tabletu, ale uznałem że jeśli komfort pracy będzie porównywalny z narzędziami tradycyjnymi (nie komputerowymi), to uznam to za sukces. Do rysunkowych testów użyłem programu Pixelmator, który uważam za idealną propozycję dla amatorów rysowania. Oferuje on wiele narzędzi do rysowania, z całkiem sporą możliwością definiowania właściwości poszczególnych narzędzi. Okazało się, że Wacom Intuos Pro świetnie z nim współpracuje, a ja bez trudu mogłem wykorzystać możliwości drzemiące w tablecie. Efektem końcowym nie ma się co chwalić, bo Wacom niestety nie zapewnia zdolności plastycznych, jedynie je wspomaga. Jednak stwierdziłem, że jest to elektroniczny zamiennik tradycyjnej kartki papieru, długopisów, pędzelków, cienkopisów i pisaków. Zamiennik na tyle ciekawy, że po dwóch dniach niechętnie spojrzałem na swoją myszkę i pomyślałem – „Jak ty niewiele umiesz….”.

Na koniec warto się zastanowić do kogo jest kierowany Wacom Intuos Pro. Jego wielkość, wyposażenie i możliwości sprawiają, że dedykowany jest do użytkownika bardziej zaawansowanego niż ja. Zdobędzie on nie tylko świetne narzędzie pracy graficznej, ale także idealny zamiennik myszki czy touchpada. Mniej zaawansowanym użytkownikom Wacom bardzo ułatwi pracę przy ewentualnych korektach, retuszach czy prostych rysunkach. Praca będzie bardzo komfortowa, choć zapewne nie wykorzystają oni całego potencjału Intuos Pro. Jedno wiem na pewno… znienawidzą swoje myszki.

atl-service.kiev.ua
nikolasgeekfinder.wordpress.com
Альфастрахование отзывы осаго

współpracujemy